skip to Main Content

Exponáty

Název exponátu: PRECOGROW

Název pěstitele: PRECOFERT, s.r.o.

Adresa pěstitele: Štítného 585/28, 130 00 Praha 3 – Žižkov

Dokumentace

Dokumentace ke stažení ZDE.

Charakteristika exponátu

PRECOGROW – přírodní tekuté huminové hnojivo z rašeliny a sapropelu, které stimuluje růst, zlepšuje půdu a chrání rostlinu.

Název exponátu: Pšenice tvrdá jarní „RUZYDUR“ první česká vyšlechtěná odrůda

Název pěstitele: Ing. Jiří Hermuth

Adresa pěstitele: VÚRV, v.v.i., Drnovská 507, 160 00 Praha 6, ČR

Dokumentace

Dokumentace ke stažení ZDE.

Charakteristika exponátu

Pšenice tvrdá (durum) jarní „RUZYDUR“
Šlechtitel: Ing. Jiří Hermuth
Majitel odrůdy: Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
Odrůda Ruzydur: registrovaná v roce 2024; právní ochrana: Česká republika
Šlechtitelské osvědčení o udělení ochranných práv k odrůdě: č. ÚKZÚZ 033232/2024

Odrůda Ruzydur byla vyšlechtěná Ing. Jiřím Hermuthem na pracovišti Genové banky Praha je užitkově určená k produkci zrna pro speciální potravinářské využití a těstárenskou výrobu. Jedná se o velmi ranou linii s délkou rostlin cca 70 cm, která je středně odolná k padlí pšenice na listu, nadprůměrně odolná ke komplexu listových skvrnitostí, s velmi dobrou odolností k hnědé rzivosti pšenice a žluté rzivosti pšenice. Zrno vykazuje vysokou objemovou hmotnost (nad 800 g/1), vysoký obsah bílkovin (15- 16 % v suš.) i dobrý podíl sklovitosti zrna. Dále vykazuje sice nízkou, ale v rámci kategorie pšenici tvrdé standardní úroveň Zelenyho sedimentace. Odrůda byla registrovaná v roce 2024. Díky odrůdě Ruzydur mají čeští pěstitelé ekonomicky zajímavý produkt do suchem a vysokou teplotou ohrožených oblastí. Zpracovatelé mají k dispozici tuzemskou surovinu konkurující zahraniční produkci.

Praktické využití odrůdy Ruzydur pro specifickou pekárenskou produkci:
Odrůda Ruzydur byla testována pekárnou a mlýnem Praktika s.r.o v Praze v technologii při pečení chleba z této odrůdy. V příloze 2 je popsán i zobrazen nový výrobní postup ve využití první české jarní odrůdy pšenice tvrdé. Originalita této technologie spočívá ve využití domácí odrůdy Ruzydur pro vlastní výrobu toustového chleba s konečnou produkční finalizací a prodejem pro zákazníky.

Na závěr přikládám konkrétní názor pracovníků Pekárny Praktika na odrůdu Ruzydur ve srovnání s dalšími 7 odrůdami pšenice tvrdé:
Ze senzorického (chuťového) aspektu, který byl v roce 2023 proveden všemi zaměstnanci pekárny a z filozofie produkce pekárny Praktika je nejzajímavější jarní odrůda Ruzydur pěstovaná v podmínkách Green DeaI (snížené vstupy, ekologická produkce). Tento materiál by pro naše komerční účely z letošního sortimentu (rok 2023) vyhovoval nejlépe. Odrůdy tvrdé pšenice jsou z obecného hlediska vice než zajímavou alternativou ke klasickým pšenicím, a to i tím, že mají vice než srovnatelné pekařské vlastnosti např. s dalšími pluchtými druhy pšenic. Pekárna Praktika má v současné době velký zájem na komerční produkci celozrnného chleba na bázi odrůdy Ruzydur.

Držitelem licenčního zastoupení odrůdy Ruzydur je osivářská firma SEED SERVICE s.r.o. z Vysokého Mýta. Přihlášené množitelské plochy odrůdy Ruzydur v roce 2024 činí 3 (ha) v osivářské kategorii SEl.

Název exponátu: Rock Effect New

Název pěstitele: Agro CS, a.s.

Adresa pěstitele: Říkov 265, 552 03 Říkov, ČR

zlaty-klas+

Dokumentace

Dokumentace ke stažení ZDE.

Charakteristika exponátu

Soutěžní výrobek patří do skupiny nových prostředků na ochranu rostlin. Byl vyvinut na bázi výzkumného projektu podporovaného TAČR. Jedná se o univerzální prostředek, který účinně brání rozvoji nejen škůdců, ale také patogenů na rostlinách. Je založen na nově objeveném a patentově chráněném synergickém efektu směsi oleje ze semen Pongamia pinnata a koformulantů. Díky nové unikátní kombinaci dochází po aplikaci prostředku na rostlinách k tvorbě jemného filmu s aktivními látkami ze skupiny furanoflavonoidů (např. karanjin, pongamol, pongapin a kanjone), které účinně brání klíčení spor houbových patogenů, inhibující jejich růst či sporolaci . Zároveň snižuje výskyt škůdců, jako jsou mšice, svilušky, molice, červci aj. tím, že mechanicky zabraňuje výměně plynů a vykazuje protipožerový a antiovipoziční efekt. Zároveň byla experimentálně prokázána environmentální bezpečnost aplikací na necílových organismech z řad přirozených predátorů (např. larvy a dospělci slunéček, pavouků, pestřenek) a parazitoidů mšic (jako jsou zejména mšicomaři rodů Aphidius a Diaeretiella). Také půdní a vodní organismy (žížaly a dafnie) jsou k aplikaci prostředku vysoce tolerantní.

Pongamový olej je zároveň bezpečný pro člověka, neboť se tradičně využívá v lékařství a kosmetice (používá se například při léčbě svrabu, hemoroidů, vředů, chronických zánětů, či bolestí jater a to jak perorálně tak transdermálně), použité koformulanty se využívají především v kosmetice, kde jsou nezbytnou složkou masážních přípravků, koupelových olejů, pleťových krémů a mlék, vlasové kosmetiky atd.

Díky svým vlastnostem se jedná o prostředek, který je šetrný jak pro životní prostředí, tak pro necílové organismy, včetně člověka. Lze jej tedy s úspěchem použít nejen v systémech integrované ochrany rostlin, ale také v systémech ekologického zemědělství, pro které je povolen. Velmi vhodný je pro aplikaci v precizním zemědělství v rámci cílené aplikace.

Jak bylo prokázáno v praxi, prostředek významně zlepšuje zdravotní stav rostlin, a díky čemuž je možné zlepšit nejen vzhled rostlin, ale také zvýšit výnosy pěstovaných plodin. Prostředek zvyšuje odolnost rostlin, například vůči sviluškám, třásněnkám, mšicím, červcům, molicím, padlí a peronospoře. Jeho aplikace je s výhodou využívána v porostech zeleniny, ovoce, chmele, révy vinné, ovocných dřevin, bobulovin a obilnin.

Výrobek má vysoký potenciál expanze na zahraniční trhy, kde je již prodáván (např. na Slovensku či Rumunsku).

Název exponátu: Agrotechnologie založená na biopeletizaci osiva hrachu

Název pěstitele: Agritec Plant Research s.r.o.

Adresa pěstitele: Zemědělská 2520/16, 787 01 Šumperk, ČR

zlaty-klas+

Dokumentace

Dokumentace ke stažení ZDE.

Charakteristika exponátu

Biologicky aktivní povrch semen – biopeletky

Proč při úpravě osiv nevyužít přirozeně se vyskytující půdní organismy místo moření!

Představujeme technologii obalování semen, tzv. biopeletizaci, speciální postup nanášení biologicky aktivních složek na povrch semen hrachu za tvorby biopeletek. Jedná se o jedinečný obalovací produkt, obsahující tři biologicky aktivní složky: rhizobiální bakterie (živé buňky), arbuskulární mykorhizní houby (živé spóry) a řasy (suchá biomasa). Jedná se o specifické kmeny organismů, jejichž kompatibilita byla ověřena v růstových biotestech. Biopeletizované osivo bylo ověřeno v poloprovozních podmínkách a je vhodné do ekologických i konvenčních systémů pěstování pro podporu přirozeně se vyskytujících půdních organismů, včetně jejich nezbytné funkce v agrosystémech s limitací pesticidů. Při minimalizaci vstupů s biopeletizovaným osivem dosáhneme srovnatelné výnosy semen jako s fungicidně mořeným osivem. Při výrobě biopeletek se dále používají pouze přírodní látky jako nosiče živých organismů.

Základní přínosy biopeletek
• Biopeletky jsou účinné při snížené zásobě zejména P a Ca v půdě, kde nebyla luskovina.
• Biopeletizace podporuje vzcházivost rostlin zejména za podmínek středně suchého a teplého jara.
• Biopeletky vytváří vhodné mikroklima pro rozvoj vnášených organismů – účinnou složkou je zde řasa.
• Biopeletky podporují rozvoj rostlinám prospěšných půdních organismů kolonizujících kořeny hrachu jako jsou N – fixující bakterie (větší skupina mikroorganismů) a arbuskulární mykorhizní houby (AMF).
• Biopeletky podporují celkový rozvoj kořenového systému – vyšší počet hlízek (nodulace).
• Biologické složky v biopeletkách přispívají k lepšímu zdravotnímu stavu rostlin a porostu.
• Biopeletky zlepšují nutriční parametry zelené hmoty i semen – vyšší koncentrace živin a bílkovin v zelené hmotě, vyšší obsah dusíkatých látek a vitamínů v semenech, vyšší hmotnosti tisíce semen (HTS).

Významné dlouhodobé přínosy biopeletek:
Vnesením biopeletizovaného osiva hrachu do půdního prostředí dojde k nárůstu mikrobiomu, zvýšíme půdní úrodnost, zlepšíme podmínky v půdě i pro následující plodiny.

Autorský kolektiv (Česká republika)
Agritec výzkum, šlechtění a služby, s.r.o., Zemědělská 2520/16, Šumperk 78701
Symbiom, s.r.o., Sázava 170, 56 301 Sázava
EcoFuel Laboratories, s.r.o., Ocelářská 9/392, 190 00 Praha-9
FARMA ŽIRO, s.r.o., Pražská 40, 25 081 Nehvizdy

Název exponátu: ESCUBE

Název pěstitele: ESCUBE, s.r.o.

Adresa pěstitele: Řípská 1321/11c, 627 00 Brno, ČR

Dokumentace

Dokumentace ke stažení ZDE.

Charakteristika exponátu

ESCUBE jsou rostlinné biostimulanty s unikátní složkou pro absorpci a retenci vody ze 100 % přírodních zdrojů. Jsou obohaceny o smáčedla a zvlhčovadla, která spolu s hydroabsooprční látkou pozitivně ovlivňují management vody v půdě. ESCUBE dále obsahuje výluhy, které jsou zdrojem huminových látek a mikroživiny. Díky mikro nosičům je zajištěno postupné dávkování vody a živin do kořenového systému rostlin, což se projevuje nejvýrazněji na rozvoji kořenového systému. Rostliny ošetřené ESCUBE vykazují větší odolnost, vitalitu a vyšší přírůstky plodů. Jedná se o tekutý přípravek, který se aplikuje formou zálivky nebo postřikem na list.

Přípravky ESCUBE jsou 100% biodegradovatelné půdními mikroorganismy a jsou použitelné v ekologickém zemědělství na základě certifikátu od BIOKONTu a OMRI.

Název exponátu: Sléz pižmový odrůda ROKYT

Název pěstitele: Zemědělský výzkum, spol. s r. o.

Adresa pěstitele: Zahradní 1, 664 41 Troubsko, ČR

zlaty-klas

Dokumentace

Dokumentace ke stažení ZDE.

Charakteristika exponátu

ESCUBE jsou rostlinné biostimulanty s unikátní složkou pro absorpci a retenci vody ze 100 % přírodních zdrojů. Jsou obohaceny o smáčedla a zvlhčovadla, která spolu s hydroabsooprční látkou pozitivně ovlivňují management vody v půdě. ESCUBE dále obsahuje výluhy, které jsou zdrojem huminových látek a mikroživiny. Díky mikro nosičům je zajištěno postupné dávkování vody a živin do kořenového systému rostlin, což se projevuje nejvýrazněji na rozvoji kořenového systému. Rostliny ošetřené ESCUBE vykazují větší odolnost, vitalitu a vyšší přírůstky plodů. Jedná se o tekutý přípravek, který se aplikuje formou zálivky nebo postřikem na list.

Přípravky ESCUBE jsou 100% biodegradovatelné půdními mikroorganismy a jsou použitelné v ekologickém zemědělství na základě certifikátu od BIOKONTu a OMRI.

Název exponátu: Hrachor černý Zoro

Název pěstitele: OSEVA vývoj a výzkum s.r.o.

Adresa pěstitele: Hamerská 698, 756 54 Zubří, ČR

zlaty-klas

Dokumentace

Dokumentace ke stažení ZDE.

Charakteristika exponátu

Odrůda hrachoru černého Zoro.
Popis: Vytrvalá bylina z čeledi Fabaceae s přímými, 40–100 cm vysokými lodyhami, které jsou 4hranné a rýhované. Listy mají 4–8 párů lístků, které jsou krátce řapíčkaté, vejčité, nejčastěji 25–35 mm dlouhé a 5–15 mm široké. Lístky jsou na vrcholu tupé, zaokrouhlené nebo náhle zašpičatělé. Vřeteno je zakončeno tenkým, 2–4 mm dlouhým hrotem. Květenství je s 3–8 květy, které jsou nící. Koruna je červenofialová, po odkvětu špinavě modrá. Celá rostlina za sucha černá. Kvete v květnu až červenci. Plodem je hnědý až černý lusk.
Jeho květy sušením vždy zčernají (odtud název). Celá rostlina obsahuje modré barvivo. Zimu přežívá v podobě dormantního oddenku v podzemí, ze kterého na jaře obráží, zároveň však mohou někdy přezimovat i jeho pupeny při bázi stonku, které jsou kryté zbytkem nadzemní biomasy z předešlé vegetační sezóny. V přírodě se tento víceletý druh vyskytuje ve výslunných listnatých lesích a jejich okrajích v teplejších oblastech, ve svahových travních porostech mezi křovinami, na humózních, hlinitých půdách.

Pěstitelské doporučení:
Výsev vhodný na pozdní podzim do krycí plodiny. Hmotnost tisíce semen je 16 g. Doporučený výsevek 40-60 kg/ha. V prvním roce po výsevu tvoří jen zelené stvoly. V dalším letech tvoří kvetoucí stvoly s lusky. Sklizeň na semeno doporučována v červenci až srpnu, dle klimatických podmínek. Semena zrají vyrovnaně. V době začátku zrání semen je doporučováno lepení lusků, případně dvoufázová sklizeň. Na semeno lze porost využívat i více než 10 let.

Uplatnění:
Rostlina nenáročná na půdní a klimatické podmínky. Vhodná i do stínu. její hlavní využití je ve směsích pro trvalé travní porosty a květnaté louky a obecně pro zvyšování biodiverzity krajiny. Jedná se o výrazně nektarodárný druh, který je zdrojem potravy pro širokou škálu opylovačů. Uplatnění tak najde i v nektarodárných pásech trvalého charakteru.

Název exponátu: Odrůda jakonu Fiorella

Název pěstitele: Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o.

Adresa pěstitele: Dobrovského 2366, 580 01 Havlíčkův Brod, ČR

zlaty-klas

Dokumentace

Charakteristika exponátu

Z pohledu ekonomiky pěstování jakonu je nezbytné uvést náklady na založení porostu – při sponu 0,75 × 0,40 m je hustota rostlin 3,3 ks/m2, cena sazenice (rostliny) je 15 Kč, celkem na m2 náklady 50 Kč. Zpracování půdy před výsadbou (včetně ruční výsadby) je podobné jako u brambor (0,09 Kč/m2). Jakon lze pěstovat bez netkané textilie, ale s uplatněním kapkové závlahy (6,04 Kč/m2, viz Metodika Doporučené technologie pro efektivní využití vody, MAYER, 2018). Během vegetace nejsou rostliny jakonu dále ošetřovány. V podmínkách VÚB Havlíčkův proběhla ruční sklizeň, která by mohla být v provozních podmínkách nahrazena mechanizací na sklizeň brambor či topinamburu (125 Kč/m2). Celkové náklady na pěstování byly kalkulovány na 181 Kč/m2. Výnosy odrůdy jakonu Fiorella byly ve dvou letech průměrně 3,29 kg/m2, při realizační ceně 87,50 Kč/kg celkové tržby vychází 288 Kč/m2. Bilance tržeb a nákladů je tedy příznivá 107 Kč/m2 (míra rentability výroby +59,0 %). Je třeba si však uvědomit vysoký podíl ruční práce a experimentální charakter pěstování jakonu ve VÚB Havlíčkův Brod. V případě rozšíření pěstování jakonu na provozní plochy by ruční práce byly nahrazeny mechanizací (sázení sázečem, sklizeň sklízečem) s předpokladem snížení nákladů na jednotku plochy. Na příjmové stránce bude třeba zajistit výnosovou úroveň nad 24,5 t.ha-1 s realizační cenou minimálně 75 Kč/kg.

Biologické a nutriční hodnoty:
Jakon je rostlina inulinového typu a má vysokou antioxidační aktivitu. Rostlina je tvořena kolem 80% vody, sacharidová složka tvoří kolem 13 % a 9 % vlákniny. Čerstvě sklizené hlízy obsahují polysacharid inulin. Inulin chuťově působí sladce, ale neštěpí se amylázou. Patří do skupiny sacharidů, které jsou známé jako fruktany, což znamená, že jsou tvořeny molekulami fruktózy, které jsou specificky spojené pro prevenci trávení v tenkém střevě. Místo toho, aby byl stráven, putuje inulin do tlustého střeva, kde působí jako prebiotikum. Prebiotika pomáhají při zvyšování počtu dobrých bakterií v našem trávicím systému. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká až nulová, nezvyšuje hladinu krevního cukru. Zároveň je sladký, dá se proto použít jako náhrada cukru. Vzhledem k tomu, že se jedná o nekalorický polysacharid významu nabývá zejména u pacientů s diabetes a při redukčních dietách. Dále bylo zjištěno, že inulin může zvyšovat absorpci vápníku až o 20 % a tím i zvyšovat hustotu kostí. Další významné látky v hlízách jakonu jsou zejména polyfenoly 203 mg, vápník 12 mg, hořčík 8,4 mg, draslík 344 mg, fosfor 34 mg, železo 0,2 mg, sodík 0,4 mg, beta-karoten 130 g, vitamin B1 0,07 mg, vitamin B2 0,31 mg, vitamin C 5 mg hodnoceno ve 100 g čerstvé hmoty. Odrůda Fiorella je významná s ohledem k výši výnosů hlíz. Výnosy hlíz v roce 2020 se pohybovaly v rozmezí 49,0 až 56,0 t/ha. Obsah inulinu v sušině hlíz byl analyzován a naměřené hodnoty byly kolem 50 %. Lze tedy odrůdu Fiorella právem zařadit jako významnou inulinovou plodinu s potenciálem funkční plodiny.

Novost exponátu:
Odrůda Fiorella je první registrovanou odrůdou jakonu v České republice. Odrůdě Fiorella byly uděleny ochranná práva dne 23.7.2008. Odrůda je od roku 2017 ve vlastnictví Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě, s.r.o. Registrována byla ÚKZÚZ v Brně dle zákona č.219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů. Kód odrůdy je 5077655.

Odolnost proti škodlivým činitelům:
Odrůda jakonu Fiorella je odolná oproti napadení plísním a nebyly zde zaznamenány během pěstování další výskyty chorob.

Srovnatelnost se světovou úrovní:
Jakon (Smallanthus sonchifolius) dříve Polymnia sonchifolia nebo Polymnia edulis je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) pocházející z Jižní Ameriky. Do Evropy byla přivezena teprve v polovině 19. století. Po úspěšné introdukci ve Francii se její pěstování rozvíjelo v Itálii a později v Německu. Od konce II. světové války se na tuto plodinu téměř zapomnělo. Do ČR byla poprvé dovezena z Nového Zélandu v roce 1993, úspěšně byla aklimatizována a ukázalo se, že poskytuje dobré výnosy jak hlíz, tak nadzemní hmoty. Odrůda Fiorella je jedna ze třech uznaných odrůd pěstovaných v České republice. Výnosy u této odrůdy jsou srovnatelné se světovou produkcí.

Možnosti širšího uplatnění:
Odrůda jakonu Fiorella může být konzumována v syrovém stavu. Chuť je lehce nasládlá, šťavnatá s typickou lehce kořeněnou chutí. Vhodné je zařazení do vařených pokrmů jako jsou polévky, přílohy a jsou vhodné i jako pečená příloha. Významu nabývá i přidání sušeného jakonu do přípravy kynutých těst, kde nám může zcela nahradit sacharidovou složku. Na připravené těsto s přídavkem sušeného jakonu bylo Výzkumnému ústavu bramborářskému v Havlíčkově Brodě, s.r.o. uděleno ,,Osvědčení o zápisu užitného vzoru“ Úřadem průmyslového vlastnictví podle § 11 odst. 1 zákona č. 478/1992 Sb. pod číslem 35144.

Případná další hlediska podle specifiky exponátů:
Odrůdu Fiorella tvoří polovzpřímený habitus, který intenzivně větví. Výška je střední až vysoká 120 – 150 cm. List je středně zelený, trojúhelníkovitý. Květy jsou tmavě žluté, úzce vejčité. Hlíza je vřetenovitého tvaru, délka je stření až dlouhá, s purpurově červenou slupkou.

Kritéria pro vyhodnocení exponátů z hlediska ochrany životního prostředí:
Z hlediska okopaninového charakteru plodiny má jakon podobně jako brambory pozitivní vliv na půdu, zejména rozvoj edafonu. Jakon lze charakterizovat jako předplodinu nenáročnou a zlepšující plodinu, která zároveň pozitivně ovlivňuje i některé významné složky životního prostředí a přispívá ke stabilitě agroekosystémů.

Název exponátu: microfertile® kapalný

Název pěstitele: ekolive s.r.o.

Adresa pěstitele: Americká trieda 2430/3, 040 13 Košice, Slovensko

Dokumentace

Dokumentace ke stažení ZDE.

Charakteristika exponátu

Bio|me|stimulant microfertile® kapalný je unikátní a nový produkt na trhu v České republice, vyrobený v sousedním Slovensku, pro regeneraci půdy, redukci agrochemikálií a posílení rostlin pro konvenční, ekologické a regenerativní zemědělství vyráběný procesem EU/ETV certifikované ekologické metody bioloužení InnoBioTech ® se zelenou garancí od Evropské Komise a mezinárodním patentem: https://patentimages.storage.googleapis.com/ec/47/36/182533b280043b/WO2022049239A1.pdf

Tato novinka z bioloužení minerálů byla oceněna po celém světě – nejuznávanější světovou zemědělskou univerzitou Wageningen, největší chemickou společností BASF, též nadnárodní chemickou společností Bayer, Evropským institutem pro inovace a technologie EIT Food „cenou boha zemědělství CERES“ a od Ministerstva zemědělství Slovenské republiky Zlatým kosákem (ekvivalent českého „zlatého klasu“). Společnost ekolive je uznávána jako top 5 bioremediačních startupů na světě a zahrnuta mezi světové „Regen Ag Enablers“ jako alternativa k hnojivům(https://forwardfooding.com/blog/foodtech-trends-and-insights/going-beyond-the-regenerative-agriculture-hype/).

Inovativní technologie ekologického bioloužení replikuje přirozený proces tvorby půdy z minerálů, který v přírodě trvá staletí za 5 dní. Vyrábíme „tekutou půdu“ z rozpuštěných přírodních minerálů tím, že rostliny fungují v symbióze s mikroorganismy. Litr microfertile® kapalný obsahuje mikrobiologicky rozpuštěné slídy, živce, oxidy a hydroxidy železa a manganu, silikáty a uhličitany jsou snadno dostupné mikro a makro prvky v kapalné formě s namnoženou miliardou prospěšných probiotických bakterií, které rozpouštějí živiny (zejména P a K) a fixují dusík.

A nejcennější složka microfertile® jsou metabolity je již vyrobena a obsažena ve vysokých koncentracích. – různé bioaktivní rostlinné fytohormony převyšující hodnoty dostupných produktů na trhu a stimulující proteiny, bakteriociny, alkoholy a organické kyseliny (mléčná, máselná, octová, propionová, salicylová, mastné kyseliny, fenyllaktát, bakteriociny, kyselina pyrrolidonkarboxylátová, diketopiperaziny, diacetyl, reuterin, etanol, H2O2) – s rychlou reakcí na růst kořenového systému, chlorofylu, zvýšení imunity vůči chorobám a odolnosti proti suchu s možností zvýšit účinnost, snížit nebo zcela nahradit agrochemikálie , regeneruje zdravý mikrobiom a zvyšuje kvalitu a trvanlivost zemědělských konečných produktů. Toto velmi účinné složení nevzniká – na rozdíl od většiny biostimulantů na trhu – smícháním chemických složek, ale přirozeným procesem, který probíhá právě v mikrobiální symbióze v kořenech rostlin, bez spotřeby energie a bez objemových limitů.

Praktické dopady jsou částečná až úplná náhrada konvenčních hnojiv, výrazné snížení dávek agrochemie díky zlepšené imunitě plodin a resistenci vůči biotickým a abiotickým stresům. Dusíkatá (tzv. NPK hnojiva) byly v několika testech jak univerzit, tak soukromých zemědělců nahrazena plně produkty microfertile® za srovnatelných výnosů. Dále produkt zlepšuje půdní vlastnosti jako pórovitost, organický uhlík a zároveň zlepšení hospodaření rostlin s vodou. Biostimulanty microfertile® díky nulovému riziku vyplavování dusíkatých látek umožní fungování ekonomického zemědělství v nově zpřísněné ochraně zranitelných oblastí dusíkem dle tzv. „nitrátové směrnice“.
Technologie eko-bioleaching a její produkty pomáhají reaktivovat přirozené procesy v půdě, obnovují degradovanou půdní strukturu a mikrobiom, snižují používání agrochemikálií a biologicky sekvestrují CO2 a N v půdě.
Při nízkých cenách (aplikační dávka od cca 600 Kč/ha) produkt aspiruje na řešení budoucnost českého zemědělství při adaptaci na klimatickou změnu, odpověď na zvýšené nároky společnosti a legislativních omezení při ochraně životního prostředí a i komplikovanou ekonomickou situací při nízkých cenách komodit a vysokých cenách vstupů.

Naměřené benefity dle testů viz přílohy.
N: dusík: vstřebávání vzdušné, hnojivový i půdní dusík
P, K: fosfor, draslík: organické kyseliny rozpouští, bakterie v symbióze s rostlinou, výměna živin
Mg, Ca, P a mikroprvky: organické kyseliny rozpouští a zpřístupňují tyto živiny z půdy
N: mikrobiální fixace N i při malém vstupu N
P : Organické kyseliny: snížení pH – rozpouštění a zpřístupnění P, Ca2+, kovy (Fe, Zn, Mn…) vč. uvolnění z fosfátů (zejména horší půdy)
Hormony, siderofóry, alkoholy (ethanol, methanol): vyšší odolnost x sucho
Organické kyseliny: vyšší oxidace půdy, zvýšení mikrobiální biomasy, lepší respirační schopnosti půdy – dehydrogenáza
Soil Quality Index (SQI): fyzicko-chemické vlastnosti (podíl organického C, vlhkosti, atd.), zpřístupnění makro (NPK, Ca, Mg) i mikroprvků (Fe, Mn, Zn, Cu atd.) zvýšen o 20-45% dle typu půdy a dávky biostimulantu – viz diplomová práce univerzity ze Samsun, Turecko
Chlorofyl: zlepšení fotosyntézy

Back To Top